Одржан је 26.11.2024. године у вртићу „Плави чуперак“. Дефектолог Тамара Војтешки Стошовић је родитељима објаснила разлику између развојних кашњења и поремећаја и указала на значај раног препознавања, како би се на време започело са стимулативним третманима. Након излагања, родитељи су постављали питања и дискутовали о својим запажањима и искуствима везаним за развој детета. У наставку прочитајте кратак резиме о теми Развојна кашњења и поремећаји.
Развојна кашњења и поремећаји
Развојна кашњења су блага одступања од развојних норми у било којој од пет развојних области. Нека кашњења се често сама од себе изгубе, јер се једноставно, кроз подстицајну средину породице, или циљани развојни подстицај надоместе и нестану. Нека, пак, прерасту у развојни поремећај.
Развојни поремећај је сваки запажен заостатак у развоју, тј. атипичан развој и одступање од развојних норми у поређењу са вршњацима типичног ртазвоја. Може бити:
- Атипичан развој без одређеног специфичног узрока
- Атипичан развој проузрокован здравственом дијагнозом
Едукација родитеља у овом смислу је изузетно важна. Уколико већ са годину или годину и по старости детета родитељи примете да се дете не одазива по имену, не остварује контакт очима, не разуме једноставне налоге – „дај“, „ево“, „дођи“, да нема првих речи, да дете трчи бесциљно, није заинтересовано за свет око себе, не зна сврху свакодневних предмета: чешаљ – чешљање, телефон – приноси уху итд. право је време да се потражи помоћ и савет од стручног лица (педијатра, дефектолога, психолога…). Не постоји рано јављање стручњацима, али постоји време које је критично или пропуштено.
Код већине развојних поремећаја у почетку постоје сличности у видљивим симптомима. Често је потребно са дететом радити систематски и прикупљати податке током рада, па тек кроз анализу брзине напредовања и усвајања новог закључити који је поремећај тачно у питању.
Најчешћи поремећаји у развоју деце са којима се сусрећемо су: поремећаји из спектра аутизма, дисхармоничан развој, поремећај пажње са хиперактивношћу (АДХД), потешкоће у учењу (дислексија, дисграфија, дискалкулија), као и различити синдроми: Синдром Рет, синдром Хелер, синдром Ландау-Клефнер, Даунов синдром.
Тамара Војтешки Стошовић,
дипл. дефектолог олигофренолог