У објекту јаслица „Парк“ 13.03.2024. год. одржан је сусрет родитеља и дефектолога, други по реду, под називом „Родитељ као први учитељ детету“. Делимо са вама резиме теме којом су се дефектолози и родитељи бавили на сусрету.
Родитељ као први учитељ детету
Родитељство је веома значајно искуство, али је истовремено веома захтеван и одговоран задатак. Сваки родитељ тежи му дете расте у сигурном и стимулативном окружењу. Родитељ је дететов први „учитељ“, партнер у игри и ослонац.
Постоје четири васпитна стила родитељства:
- Ауторитарни
- Ауторитативни
- Пермисивни
- Индиферентан
Бројне студије су показале да је ауторитативно васпитање довољно да се одгајају самостална и компетентна деца. Код ауторитативног васпитног стила доминирају топлина и прихватање, контрола и захтеви су адекватно прилагођени узрасту детета. Родитељи су одговорни и постављају границе, али показују љубав, разумевање и толеранцију, истичући потребу двосмерне комуникације и договора. Дете се развија у аутентичну личност која не занемарује норме и обавезе.
Рани узраст детета јесте кључна фаза у којој се подстичу позитивне особине попут љубазности, великодушности и емпатије. Ево неколико савета како се опходити према детету у раном узрасту и како га васпитавати на најбољи могући начин:
- Негујте емпатију код свог детета;
- Понудите награде, али не сваки пут;
- Научите га добрим манирима;
- Доследно дисциплинујте своје дете;
- Научите га како да буде захвално…
Кроз свакодневне дневне рутине (јутарње, послеподневне, вечерње), игру са дететом, шетњу, куповину и сл. будите модел доброг понашања, негујте позитивне особине, као што су љубазност, великодушност, емпатија, маштовитост, креативност… Рани узраст је кључна фаза у којој се ове особине подстичу и рађају. Деца воле охрабрења и похвалу, она напредују уз одобрење и потврду родитеља.
Тамара Војтешки Стошовић, мастер дефектолог
и Ивана Готхенц Бероња, мастер дефектолог