Skoči na sadržaj

Одржан девети сусрет са дефектологом у оквиру програма „МИ СМО СА ВАМА“

Рана интервенција је систем услуга за децу која су под ризиком и/или имају развојна одступања, сметње или тешкоће и њихове породице. Циљ ране интервенције је обезбеђивање услуга за развој детета, јачање породичних компетенција и промовисање социјалне интеграције породице и деце.

Рана интервенција пружа услуге не само детету већ и његовој породици, oна је шири систем и окупља тим људи (педијатра, психолога, неуролога, дефектолога, логопеда, васпитача, физиотерапеута…) који су укључени у рани третман (стимулацију). Породица је у центру. Сматра се да дете највећи део времена проведе са породицом и да је породица та која има кључну улогу у стимулацији развоја детета. Сарадња породице и дефектолога обезбеђује детету напредак и успех.

Циљеви ране интервенције:

  • Подстицање развоја детета у свим кључним развојним областима
  • Подстицање дечије иницијативе да овлада појединим вештинама
  • Подстицање генерализације стечених вештина
  • Превенција настанка нових проблема у развоју, превенција функционалног погоршања
  • Подршка породици
  • Промовисање адаптивног родитељства
  • Побољшање функционалности породице
  • Примена неопходних мера у циљу што је могуће ранијег откривања оштећења

Уколико Вас, као родитеља нешто брине у вези са развојем и понашањем вашег детета, у било ком смислу, о томе треба да обавестите изабраног педијатра и/или дефектолога тј. неког од чланова локалног тима за рану интервенцију.

ДЕФЕКТОЛОГ је члан тима за рану интервенцију. На основу развојне процене детета он прави план активности и спроводи третмане који би утицали на стимулацију мозга у најранијем животном добу. Његова улога је да утиче и на свест родитеља и пружи подшку породици како би дете у свом природном окружењу имало свакодневни подстицај развоја. Најбољи успех се постиже уз активацију родитеља, односно људи који су у дететовом непосредном окружењу. Дефектолог је спона између, родитеља, детета и осталих стручњака укључених у рану интервенцију, локалне животне средине, а заједно са родитељима/старатељима може да сачини Индивидуални план подршке породици (ИППП).

Ивана Готхенц Бероња,
дипл. дефектолог олигофренолог